spiare messaggi di un cellulare Disattivazione controllo parentale android Sms spia gratis link Spiare iphone jailbroken Jaki keylogger Spiare cellulare android app Programmi spia source Spia localizzazione iphone Spia telefono gratis Come spiare Come controllare Programma spia x iphone Spia per telefonino Whatsapp Registro chiamate whatsapp Qualcuno può Spiare un cellulare tramite imei Controllare sms click here Best keylogger software for xp Software spia per cellulari free download learn more here Keylogger software windows 10 Free iphone Controllo genitori tv click Cellulare spia iphone 5 article source Cellulare spia spy phone Come Keylogger para Us spy italy Leggere sms su web pocket 3 Programma controllo accessi pc Spy Software spia android whatsapp keylogger buat android programmi spia per pc gratis mobile tracker
 

Bratislava Otvorene

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

Duma povolebná

                               Duma povolebná


21.12.2010 | Mikuláš Huba |

Aj keď nedávne komunálne voľby nespôsobili v Bratislave také politické zemetrasenie, aké by bol možno niekto očakával a aj keď zmeny, ktoré tieto voľby priniesli, tiež možno nebudú také revolučné, ako by sa niekomu mohlo zdať, odchod dvoch Andrejov: Ďurkovského z postu primátora a Petreka z postu starostu bratislavského Starého Mesta, je symbolom konca jednej éry. Za uplynulých 12 rokov totiž nikto nestelesňoval imidž, atmosféru a dianie v tomto meste tak významne, ako práve oni.

Bratislavu, a najmä jej centrálnu oblasť, postihli pod vedením Ďurkovského a Petreka také zmeny a trvalé straty hodnôt, ktoré sú v mnohých ohľadoch v histórii mesta bezprecedentné. Či už je to povolenie výstavby v pásme vinohradoch na stráňach Malých Karpát, ktorý sa tu vytváral vari od rímskych čias, alebo je to rúbanie mestských parkov (Belopotockého, pri PKO ai.), výstavba okolo Slavína a Murmanskej výšiny, ktorá znehodnotila tradičnú siluetu mesta a zlikvidovala najkrajšie výhľadové body, vznik monštra na Radvanskej - v lokalite zvanej Napoleonka, zastavanie Vodárenskej záhrady na Mudroňovej, ktorá mala byť vyhlásená za chránenú,  River Park – ukážka arogancie moci peňazí, ktoré si podmanili radnicu,  odpredaj pozemkov pod PKO a pokus primátora Ďurkovského o protiprávny predaj areálu PKO súkromnému investorovi, holoruby v bratislavskom lesoparku, obetovanie Karloveskej zátoky a jej okolia, ako aj trhu na Žilinskej, zatvorenie starej mestskej tržnice, výstavba v okolí Devína, likvidácia industriálneho dedičstva – to je len pár príkladov toho, ako sa vláda týchto dvoch pánov a ich spolupáchateľov a spolupáchateliek prejavila na podobe Bratislavy. Za týmito, voľným okom viditeľnými prejavmi, sa skrývajú menej viditeľné kuloárové, netransparentné, nedemokratické, neraz až perfídne metódy uplatňovania moci – za všetky spomeňme aspoň aktuálne kauzy PKO či parčíka na Belopotockého, predaje cenných budov na území Starého Mesta, dlhodobo stratové „hospodárenie“ mesta,   postupná likvidácia posledných mestských kín,  schvaľovanie neraz zásadných „zmien projektu pred dokončením“, robiace si posmech zo stavebného zákona.   Ale aj celý proces prijímania nových územných plánov mesta a jeho zón s faktickým vylúčením verejnosti a vzápätí ich chaotická aktualizácia, vychádzajúca v ústrety tým požiadavkám investorov, ktoré „nestihli uplatniť“ pri prijímaní samotného územného plánu.

Bohatá a podnikavá Bratislava bola, je a zrejme ešte dlho bude dominantne pravicová.

Páni Ďurkovský, Petrek a ďalší však urobili veľa pre to, aby pravicu nielen v Bratislave, ale aj v rámci celého Slovenska maximálne skompromitovali. Minimálne natoľko, že po nich už nik nebude môcť s čistým svedomím poukazovať na cnosti našej pravice bez rizika, že ho jeho oponent „uzemní“ poukazom na maniere oboch Andrejov.

V utorok 22. decembra 2010 sa ich éra (verme, že definitívne) končí. Ich nasledovníci a nasledovníčky to nebudú mať ľahké. Prvým predpokladom ich úspechu bude zásadná zmena štýlu práce (vrátane spolupráce s aktívnou bratislavskou verejnosťou.) Ale ešte dôležitejšia bude skutočná chuť a odhodlanie robiť veci inak – v záujme mesta a jeho obyvateľov.

Takže, držme si navzájom palce, aby Bratislava a jej centrum si pod novým vedením dokázali zachovať a zveľadiť aspoň zvyšky toho, čo tu po ére Ďurkovského a Petreka ešte zostalo.

 

 

Copyright © 2018 Bratislava Otvorene. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.